Ugrások
Az ugrásoktól függ leginkább a program technikai pontszáma. Noha első ránézésre minden ugrás egyformának tűnik, valójában a korcsolyázó lábát kell figyelni. Nem mindegy ugyanis, hogy hogyan indítja az ugrást, és hogy melyik lábára érkezik. Megkülönböztetünk élugrásokat (pl.: Rittberger), lendített ugrásokat (pl.: Axel) és leszúrt ugrásokat (pl.: Toe-loop)
Axel
Valószínűleg ez volt az első ugrás. Az egyetlen ugrás, melybe elölrő mennek bele. A korcsolyázó bal lábán siklik előre, a jobbal lendít, és másfél(!) fordulat után a jobb lábára, hátrafelé érkezik vissza a jégre. Ez a szimpla axel. Négyfordulatos axelt tudtommal még senki sem tudott ugrani, hiszen az 4 és fél fordulat lenne. Az axelnek egy, félfordulatos változata a Kadett. Általában ezt tanulják meg legelőször a korcsolyázók. Az ugrást első bemutatójáról, Axel Paulsenről nevezték el. ÉRDEKESSÉG: Midori Ito volt az első női korcsolyázó, aki versenyen tripla axelt ugrott.
Rittberger vagy Loop
A rittberger egy nehezebb ugrás. A korcsolyázó jobb lábon siklik hátrafelé, a bal elöl keresztezi a jobb lábat. Majd elrugaszkodik, és a megfelelő számú fordulat megtétele után szintén jobb lábra érkezik vissza. Az ugrást nehezítheti az egy lábas belemenetel. Ez az ugrás azért nehéz, mert nincs meg az a lendület, ami például az axelnél a lendítésből származik.
Toe-loop
A toe-loop kicsit hasonlít a Rittbergerhez. Megfigyelhető, az angol név beli hasonlóság. A toe nagylábujjat jelent, ez utal a leszúrásra. Tehát ez az ugrás egy kicsit leszúrt Rittberger. Hátrafele menet a korcsolyázó bal lábát leszúrja a jégre, és így ugrik fel, majd megfelelő számú fordulat megtétele után jobb lábra érkezik.
Salchow
A salchowot könnyű felismerni, mert van előtte egy tánclépés. A korcsolyázó előrefele siklik, és jobb korcsolyája hegyével tesz egy hajtó mozdulat. Tehát a korcsolya hegye érinti a jeget. Aztán fél fordulat után (tehát megfordul és hátrafele siklik) a jobb lábát azonnal, kinyújtva a test mögé húzza, majd előre lendíti, és csak ezután ugrik fel (ugye a bal lábáról ugrott fel, a jobbal lendítgetett) és a jobbra érkezik vissza. Fontos, hogy minden lépés tiszta legyen, úgy lesz igazán szép az ugrás.
Lutz
A lutz nagyon nehéz ugrás. A korcsolyázók sokáig koszorúznak hátrafelé, és egyenes siklanak egy darabig, majd jobb lábukat leszúrják, és a jobbra is érkeznek. Ennek az ugrásnak az egyik változata a flip. A két ugrás közti különbség abból adódik, hogy a korcsolyázó a lutznál hátrefele koszurúzik. Bel lábon, külső élen siklik hátrafelé, mikor megcseréli a karját. Jobb lábát leszúrja, és jobb lábra is érkezik, szintén külső élre. Tehát ugrás közben a test tengelye megváltozik. Aki belső élről ugorja a lutzot, az majdnem flipet ugrik, ekkor az ugrását flutznak szokták csúfolni. (kedvesek:))
Flip
A flipnél van egy belemenetel, amivel a korcsolyázó lendületet szerezhet, és így megkönnyíti az ugrást. A korcsolyázó előrefele siklik. Jobb láábával ún. hajtó mozdulatot tesz (lsd. még: Salchow) és fél fordulat után már hátrafele siklik, bal lábon, belső élen. A jobb lábát leszúrja, és a jobbra is érkezik.
(ágyú, utána pedig egy flip (meggyőztek, hogy tripla:))
|