FORGÁSOK
1. Állófogás
Rendes, álló helyzetben történő forgás. Megkülönböztetünk külső, vagy belső élen történő forgást. Azok a korcsolyázók, akik az óramutató járásával ellentétes irányban forognak (most magamból indulok ki:)) azok külső élen a bal lábon forognak, és a jobbal keresztezik a balt. Belső élen pedig jobb lábon forognak, és a bal elöl keresztezi a jobb lábat.
Van az úgynevezett Scratch spin, azaz nagyon gyors állóforgás. Ilyenkor a keresztező lábat nagyon leviszik, ezáltal megnövekszik a tehetetlenségi nyomaték (azt hiszem:)) és a forgás sokkal gyorsabb lesz. Ezt általában férfiak csinálják, és gyakran ezzel fejezik be a kűrjüket.
2. Hátrahajlós forgás
Avagy Layback spin. Ez egy nagyon attraktív forgás. A korcsolyázó teste hátrahajlik, az egyik lábat általában behajlítja, de van, aki a forgó láb mellé zárja. A kezek egy oválist is alkothatnak a melkas előtt, a test mögött is lehetnek. Számtalan variációja ismert. Általában a nőknél kötelező elem, szinte csak ők csinálják.
3. Bielmann
A bielmann egy nehéz forgás, szinte kizárólag nők képesek rá. Az egyetlen férfi versenyző (aki NEM junior korú), aki tudomásom szerint meg tudja csinálni, az Plushenko. Ez egy másik variációja az álló forgásnak. Ilyenkor a korcsolyázó elkapja a szabad lábát, és egészen a feje fölé kiemeli a pengénél fogva. Nagy hajlékonyságot igényló feladat.
A korcsolyázók így kezdik kiemelni a lábukat:
Majd megtartják Bielmann pozícióban:
(Plushenko Bielmannja)
A Bielmann egyik változata az angolul ún. Stretch Spin. Ilyenkor a korcsolyázó a szabad lábát teljesen kinyújtva a feje mellé húzza. Ezt nehéz elképzelni, itt van hozzá a kép:
(Sasha Cohen Stretch spin)
4. Ülő forgás
Ilyenkor a korcsolyázó guggoló helyzetben forog, mikozben egyik lába előre van nyújtva. Ha ez a láb érinti a jeget, akkor Broken leg spinnek nevezzük. (magyarul kb. Törött láb forgás). A pozíciót, és a kezek helyzetét is lehet változtatni, ahogy az forgás mélységét is. Minnél mélyebb a forgás, annál jobb.
Ezek voltak az ülőforgások, most jöjjön egy Broken leg spin:
Továbbá van az úgynevezett beugrós ülő forgás. Ilyenkor (induljunk ki megint belőlem:)) jobb lábról felugrok, de jobbra is érkezek, és ülő helyzetben forogni kezdek. A beugrásnak van egy változata, ami lábcserés. Ilyenkor a korcsolyázó jobb lábon, ívben siklik hátrafelé, bal lábon előre felé felugrik, és jobb lábra érkezve forogni kezd. A lábváltáskor a testhelyzet hasonló a mérlegéhez.
5. Mérleg forgás (Angolul: Camel)
Nem más, mint mérleg helyzetben történő forgás. Tehát a korcsolyázó teste egy "T" betűt formáz, mikozben forog. A bal lábon történő forgás Mérleg (Camel) forgásnak hívjuk, a jobbon történőt pedig Back Camelnek (magyar megfelelőt nem tudok).
A mérleg forgás változata a malom, avagy Illusion. Ezt egy magyar korcsolyázó találta ki. Ilyenkor a korcsolyázó úgy forog, hogy megdönti a tengelyt. Tehát a feje néhol a jég közelében van, a vele ellentétes ponton pedig a vízszintesnél kicsit följebb. A lába úgy mozdul vele, hogy vízszintes egyenest alkosson.
(dupla klikk a képre, és megnézhettek egy videot. A kép a http://www.sk8stuff.com - oldalról származik, a videoval együtt.)
Jól látható, hogy a test fel-le mozgást végez.
Másik változat a beugrós Mérleg forgás. Két változata van a beugrásnak. Van, hogy a korcsolyázó a beugrás előtt jobb lábával leszúr a jégre, fordul egyet, megint leszúr, így tovább majd lendítéssel elugrik, és jobb lábon forogni kezd. A másik belemenetel (ugyancsak belőlem kiindulva) jobb lábon siklok hátrafelé, majd balon előre, jobbal lendítek, felugrok, és lábcserével (testhelyzet hasonló a mérlegéhez)jobb lábon forogni kezdek.
Kombinációk:
A forgásoknál is léteznek kombinciók. Például ha ülőforgás közben lábat vált a korcsolyázó, az is ülő/ülő kombinációnak számít, és váltott ülő forgásnak nevezzük. Mindenféle kombináció előfordul. Egyik kedvenc kombinációm Fumie Suguritól:
Mérleg/ülő/hátrahajlós/ülő/scratch spin, azaz nagyon gyors állóforgás:) |