A PÁROS KORCSOLYÁZÁS
A versenyek 2 részből állnak:
a) a rövidprogramból, amely nyolc kötelező elem és az összekötő lépések bemutatásából áll.
b) és a szabadkorcsolyázásból, ahol a versenyző maga választja ki a zenét, és az általa bemutatott elemeket.
A páros tagja egy férfi és egy nő. A páros korcsolyázás jellemzői lettek az akrobatikus elemek, ugrások, forgások.
Páros elemek:
Pörgetett emelés: ez az az elem, mikor a férfi segíti a levegőbe a nőt. A nő a férfi feje fölött a levegőben szétterpeszti a lábait, majd ezután kezdi meg a forgást. Végül a partnere segíti az érkezésben. Az ugrás szépségéből levonhat az, ha valaki ráesik partnerére.
Dobott ugrás: Nehézsége a pontos időzítésben rejlik, valamint az ugrás magassága és nagy távolsága megnehezíti a hölgy érkezését. Ez az az ugrás, mikor a férfi segíti a nőt az ugrás elkezdésében.
Emelések: az emelések közé tartozik a pörgetett emelés, a csóva típusó emelések, és a megtartott emelések. A megtartott emeléseket a legtöbb esetben a partnernek a feje fölött, egy bizonyos testhelyzetben kell tartania a lányt. Kivételt élvez, ha az emeléshez nem szükséges teljesen a hölgy megemelése. Megtartott emeléseket nehézségük szerint úgy osztályozhatjuk, hogy hol fogja partnerét a férfi. Ezek szerint:
- a férfi a hónaljánál emeli a nőt
- a férfi a derekánál emeli a nőt
- a férfi a csípőjénél emeli a nőt
- a partnerek egymás kezét fogják
Gálánál elképzelhetők még más variációk. A csóva típusú emelések azok az emelések, amikor a hölgy felemelkedés közben több testhelyzetet is vált.
Forgások: A párosok jellemző forgása lett a halálforgás, ami kötelező elem. A halálforgás négyféle lehet: előre külső élen, előre belső élen, hátra külső élen, és hátra belső élen. A halálforgás nem más, minthogy a páros férfitagja egyhelyben forog, a nő pedig a fiú kezét fogva, egylábon körülötte korcsolyázik. A halálforgás annál szebb, minnél mélyebb.
|